День вишиванки
Щорічно у третій четвер травня в Україні відзначається День вишиванки. Цьогоріч це свято припадає на 20 травня. Це поки що неофіційне свято, але відзначають його по всьому світу там, де є українці і прихильники нашої країни.
Першим українським модником, який поєднав вишиванку із буденним одягом, став Іван Франко. Він стильно скомбінував вишиту сорочку із піджаком та вдягав її і в побуті і на свята.
Українська вишиванка — самовираження українського народу, вона є відображенням цінностей, традицій, культури та історії.
Що символізують основні кольори вишиванок?
- Червоний колір – символізує любов до людини, життя, енергію сонця, радість.
- Білий колір – символ невинності й оберіг від нещастя та лихого ока.
- Чорний колір – це багатство і достаток.
- Золотий або жовтий – справжній символ меду і пшениці, добробуту, достатку, багатства і радості.
- Зелений – жіночий колір, колір усього живого.
- Синій колір – символ неба і води, звільнення від недуг і душевного спокою.
Кожен регіон України має свій особливий візерунок. Споконвічні ліси й болота українського Полісся, його ландшафти та кліматичні умови, віддаленість від промислових і культурних центрів зумовили збереження на українських землях найдавніших елементів у народному мистецтві.
Дрібний хрестик та "занизування" — так вишивають на Житомирщині. Червоний з чорним або синім кольором повністю вкривають рукав сорочки. Найпоширенішим мотивом є розетка та ритмічний повтор простого візерунка – ламаних ліній, восьмикутних зірок, ромбів та іншого.
Поліські вишиванки з простими та чіткими за композицією орнаментами - це справжній мистецький шедевр, наше багатство та самобутність.
Тож вдягаємо вишиванку і на прогулянку, і на свято, і на роботу!