Андрушківська громада

Житомирська область, Житомирський район

Що таке надзвичайна ситуація і як діяти в її умовах

Що таке надзвичайна ситуація ?

У наш час людина здатна полетіти на Місяць, ми багато знаємо про інші планети, але сили природи нашої власної планети все ще нами не підкорені. У наш цивілізований, технічно розвинений час людство залишається залежним від природних явищ, які досить часто мають катастрофічний характер. Виверження вулканів, землетруси, посухи, селеві потоки, снігові лавини, повені спричиняють загибель багатьох тисяч людей, завдають величезних матеріальних збитків.

Надзвичайна ситуація – порушення нормальних умов життя і діяльності людей на об`єкті або території, спричинене аварією, катастрофою, стихійним лихом чи іншою небезпечною подією, яка призвела (може призвести) до загибелі людей та / або значних матеріальних втрат.

Надзвичайні ситуації природного характеру - небезпечні геологічні, метеорологічні, гідрологічні морські та прісноводні явища, деградація ґрунтів чи надр, природні пожежі, зміна стану повітряного басейну, інфекційна захворюваність людей,сільськогосподарських тварин, масове ураження сільськогосподарських рослин хворобами чи шкідниками,зміна стану водних ресурсів та біосфери.

Надзвичайні ситуації  техногенного характеру - транспортні аварії, пожежі, неспровоковані вибухи
чи їх загроза, аварії з викидами (загрозою викиду) небезпечних хімічних, радіоактивних, біологічних речовин, раптове руйнування споруд та будівель, аварії на інженерних мережах і спорудах життєзабезпечення.

Надзвичайні ситуації соціально-політичного характеру - пов’язані з протиправними діями терористичного і антиконституційного спрямування: здійснення або реальна загроза терористичного акту (збройний напад, захоплення і утримання важливих об’єктів, ядерних установок і матеріалів, систем зв’язку та телекомунікацій, напад чи замах на екіпаж повітряного чи морського судна), встановлення вибухових пристроїв у громадських місцях, крадіжки зброї, виявлення застарілих боєприпасів.


Надзвичайні ситуації воєнного характеру - пов’язані з наслідками застосування зброї масового ураження або звичайних засобів ураження, під час яких виникають вторинні фактори ураження населення внаслідок руйнування атомних та гідроелектричних станцій, складів і сховищ радіоактивних й токсичних речовин і відходів, нафтопродуктів, ВПН та НХР.

 

Природні особливості України

Україна – одна з найбільших за територією , чисельністю населення та ресурсним потенціалом країн Європи. Її  територія – 603 ,7 тис. км . кв.

Близько 95 % території України займають рівнини , 5 % території – гірські системи Карпат і Криму. Близько 15 % території займають ліси .

Клімат України помірно континентальний, а в Криму – субтропічний. На території країни переважає північно- західний вітровий перенос. За рік над  Україною проходить у середньому 45 циклонів і 35 антициклонів.

Україна багата на мінеральну сировину – різноманітні корисні копалини. В Державному кадастрі України зареєстровано близько 5,5 тис. родовищ корисних копалин у геологічних структурах.

Рослинний і тваринний світ нашої держави різноманітний та багатий : 18 заповідників, 25 тис. видів рослин, 45 тис. видів тварин.

За ступенем гідрологічної небезпеки, зумовленої паводками та повнями, на території України можна виділити 10 районів.

Це передусім Карпатський регіон: Закарпаття (Закарпатська обл.), Прикарпаття (Львівська, Івано – Франківська та Чернівецька обл.).

Басейни річок Тиса, Дністра, Прута відноситься до одного із найбільш паводконебезпечних регіонів Європи.
На карпатських річках дощові та сніго – дощові паводки різної висоти повторюються 3 –8 разів на рік. Паводкові води розливаються, затоплюючи значні площі.

З метою своєчасного попередження, оцінки та прийняття відповідних рішень щодо виникнення катастрофічних паводків на території Закарпатської області діють три міжнародні проекти ДАСІ, Україна – НАТО, ТАСІS.

Природні пожежі

Природні пожежі найбільш характерні для Степової, Поліської, Лісостепової.

Ліси України .    

Загальна площа земель лісового фонду становить 10 , 8 млн. .га , 9,4 млн. га вкрито лісом , з них територія площею 240,6 тис га перебуває в зоні відчуження та безумовного відселення .


Основною причиною виникнення пожеж у лісах є життєдіяльність людей. Щороку з вини громадян виникають 96-98 % пожеж , також на підвищення пожежної небезпеки в лісах впливають погодні умови .

 

Будьте обережні з вогнем !

 

З кожним роком збільшується негативний вплив пожеж на економіку, екологію, дедалі  частіше вони загрожують життю та здоров”ю людей.

Щодня в Україні виникає близько 150 пожеж , на яких гине в середньому 6 та отримують травми 4 особи. На попіл перетворюються матеріальні цінності.

Головною причиною виникнення пожеж ( майже 42%) і загибелі людей на них (59%) є необережне поводження з вогнем.

Практично 70% фактів загибелі реєструється в холодну пору року , коли в умовах недостатнього теплопостачання широко використовуються електронагрівальні прилади.

Розподіл пожеж та загорянь за причинами їх виникнення :

59,8% - необережна поведінка з вогнем

23,3% - порушення правил експлуатації електроустановок

9, 4 % - порушення правил улаштування печей

2,  0% - пустощі дітей з вогнем

3, 8% - підпали

0,3% - несправність виробничого обладнання .

Запам’ятайте:

У разі виявлення пожежі , ознак горіння (полум’я , диму , його запаху) необхідно:

Перше: негайно повідомити про це по телефону 101

Друге:  попередити всіх, хто знаходяться поряд,евакуюватися самому та допомогти іншим.

Населення України становить близько 1% населення світу , а щорічна загибель людей від пожеж сягає понад 4% від загальної кількості загиблих на пожежах у світі.

 

Джерела забруднення природного середовища


Природа – це простір душі. Будьмо ж чутливими до його засіву й проростання, до кореня і пелюстки, до стовбура і крони, до голосу і помаху крила, до зеленого світу поезії і животвору.
М.Ф.Сингаївський( укр. поет).

За останні роки в Україні в атмосферу викинуто більш як 100 млн. тонн шкідливих речовин.
У відпрацьованих газах, що викидають наші автомобілі, виявлено близько 280 різних шкідливих речовин.

Екологічна політика України

Програма заходів для розв’язання природно-екологічних проблем передусім  спрямована на стабілізацію та зменшення масштабів забруднення довкілля.

 

УВАГА!  ВНП (вибухонебезпечний предмет)


За даними експертів Товариства Червоного Хреста, у 71 країні світу в землі “ховаються” близько 120 млн. протипіхотних мін і невстановлена кількість нерозірваних снарядів та авіабомб.Щомісяця вони вбивають та калічать до 2.000 людей.

За офіційними даними  в Україні утилізації підлягає 2,5млн.тонн боєприпасів.
Це:
- утилізація ракетного палива;
- очищення території військових та заводських         полігонів від ВНП;
- утилізація заборонених протипіхотних,  - протитанкових інженерних мін;
- очищення акваторії Чорного та Азовського морів. Якщо ви знайшли ВНП (чи предмет, схожий на нього).

              Категорично забороняється:

  •  намагатися самостійно вилучити знахідку з землі;
  •  брати ВНП до рук;
  • наносити по ньому удари;
  • робити спроби розібрати;
  • переносити або переміщати з місця на місце;
  • кидати в багаття або розпалювати вогонь ближче 100 м від ВНП.

Інфекційні захворювання людей і тварин та біологічного ураження рослин

Серед медико – біологічних загроз найбільшу небезпеку становлять інфекційні захворювання населення, масові отруєння людей, інфекційні захворювання сільськогосподарських тварин, масове розповсюдження шкідників сільськогосподарських рослин.

В Україні офіційно реєструється 52 нозологічні форми інфекційних хвороб. Щорічно на них хворіє від 8 – до 10 млн. осіб, з числа яких 15 тис. осіб помирає.

Самий негативний вплив на стан здоров’я населення мають грип і гострі інфекції верхніх дихальних шляхів, вірусні гепатити, гострі кишкові захворювання, туберкульоз, ВІЧ/СНІД, паразитози.

На сьогоднішній день Державною службою ветеринарної медицини контролюється понад 130 хвороб тварин. Найбільш небезпечними хворобами є сказ, лейкоз великої рогатої худоби, туберкульоз, сибірка, пташиний грип.

Сказ – дуже небезпечна інфекційна хвороба, викликана вірусом, яка супроводжується порушенням діяльності центральної нервової системи . Найбільш небезпечною є червона лисиця, приріст якої збільшується кожного року. Основним джерелом як харчування лисиць, так їх ураження хворобою, є польові миші.
На сьогодні сказ зареєстрований в 113 країнах світу.

Високопатогенний грип птиці
За офіційними повідомленням Міжнародного епізоотичного бюро (МЕБ), куди входять 169 країн світу, членом якого Україна є з 1994 року, в світі створилася напружена епізоотична ситуація щодо високопатогенного грипу птиці. Протягом 2017 р. дане захворювання реєструвалось у 42 країнах світу.

Гострі кишкові інфекцій
Причини спалахів гострих кишкових інфекцій є порушення санітарно-гігієнічних норм виготовлення , зберігання , реалізації харчової продукції; вживання забрудненої води; недостатня санітарна культура населення.
Захворюваність на вірусний гепатит А після грипу є найбільш соціально значимою інфекцією.

ВІЛ – інфекція    СНІД     Реалії сьогодення

Збудник ВІЛ /СНІДу виявлено американським вченим Галло та французьким Монтаньє. Перші випадки захворювання на ВІЛ/СНІД у світі були офіційно зареєстровано в США влітку 1981 році. З цього часу ВООЗ офіційно починає відлік кількості хворих .

Загально відомо , що шляхами передачі ВІЛ є : статевий , парентеральний та вертикальний ( від матері до дитини). У більшості держав світу домінуючим шляхом є статевий.

На темпи розвитку епідемії ВІЛ/СНІДу в Україні впливають наступні фактори:

-  високий рівень безробіття

-  стрімке розповсюдження алкоголізму

-  поширення насильства та приниження в побуті й на роботі

-  збільшення вживання наркотичних речовин.

 

Туберкульоз – це інфекційне захворювання, що викликається мікобактерією туберкульозу. Може уражати всі органи людини.
Джерела інфекції :
*людина, хвора на відкриту форму туберкульозу;
* інфікування  через шлунково – кишковий тракт, через ушкоджену  шкіру.
Профілактика туберкульозу :
* не можна користуватися постіллю, рушником, іншими речами, які належать хворому на туберкульоз;
* білизну, одяг, носові хустинки хворого зберігати та прати окремо;
* вести здоровий спосіб життя, відмовившись від зловживання алкоголем,
   наркотиками, тютюном;
* необхідно своєчасно, якісно та збалансовано харчуватись.

За даними офіційної статистики, нині на туберкульоз хворіють 1,5% від загальної кількості мешканців України . Але медики вважають , що таких хворих українців принаймні вдвічі більше – близько 1,5 млн. осіб, і їх кількість щороку зростає.

Надзвичайні ситуації  техногенного характеру- транспортні аварії, пожежі, неспровоковані вибухи
чи їх загроза, аварії з викидами (загрозою викиду) небезпечних хімічних, радіоактивних, біологічних речовин, раптове руйнування споруд та будівель, аварії на інженерних мережах і спорудах життєзабезпечення.
Розвиток промисловості, надвисока її концентрація в окремих регіонах, існування великих промислових комплексів, на яких зосереджені потенційно небезпечні об’єкти різної категорії і потужності, обумовлюють велику вірогідність виникнення НС.

 

Основні техногенні забруднювачі.

 

Загрози радіаційної небезпеки.

За даними Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), у 26 країнах світу експлуатується 416 ядерних енергоблоків , які виробляють близько 16 % усієї електроенергії. Радіація має дуже негативну особливість : усе , що контактує з радіоактивною речовиною (і машини , і контейнери , і обладнення , і примішення , і навіть одяг персоналу) ,стає радіоактивним. Радіацію неможливо зупинити , “вимкнути” чи знищити.

Всі відпрацьовані радіоактивні матеріали необхідно десь надійно зберігати , поки не розпадуться
радіоактивні ізотопи. Але серед них багато таких , період напіврозпаду яких обчислюється тисячами років ! Тому вкрай важливим є питання захоронення радіоактивних відходів.
Нагромадження в природі невластивих для неї радіоактивних речовин украй шкідливо діє на біосферу. АЕС виробляють сотні видів радіоактивних речовин , яких раніше не було в біосфері , й до яких живі істоти не пристосовані. Так , після аварії на Чорнобильській АЕС в атмосферу було викинуто близько 450 видів радіонуклідів . Серед них багато довгоіснуючих , таких як цезій – 137 (період напіврозпаду 80 тис. років) і стронцій – 90 ( період напіврозпаду 20 тис. років). Вони за своїми хімічними властивостями подібні до калію та кальцію , які відіграють велику роль у біохімічних процесах . Живі організми не можуть відрізнити ці ізотопи від калію та кальцію й нагромаджують їх , що є причиною найнебезпечнішого внутрішнього опромінення , яке викликає тяжкі захворювання й шкідливі мутації .

 

В Україні об’єктами ядерної і радіаційної небезпеки є :
4 діючих АЕС ( Запорізька ,  Рівненська , Південно – Українська , Хмельницька ) , 2 дослідницькі реактори , підприємства по видобуванню  і переробці уранової , 8 підприємств , що займаються радіоактивними відходами , підприємства , що використовують джерела іонізуючого випромінювання .

Загрози хімічної небезпеки.

В Україні функціонує понад 1,6 тис. ХНО (хімічно небезпечні об’єкти )  на яких зберігається або використовується більше 330 тис. тонн НХР (небезпечно-хімічні речовини ), у тому числі близько 11,5 тис. тонн хлору, 230 тис. тонн аміаку та 90 тис. тонн інших НХР.

Усього в зонах можливого хімічного зараження від цих об’єктів мешкає близько 14 млн. осіб.

Загрози пожежовибухонебезпеки.

У господарському комплексі України діє понад 1,5 тис. вибухо і пожежонебезпечних об’єктів , на яких зосереджено близько 13 млн. тонн твердих і рідких вибухо і пожежонебезпечних речовин.

Загрози гідродинамічної небезпеки.

До основних чинників гідродинамічної небезпеки відносяться гідротехнічні споруди , за допомогою яких створюється і концентрується певний об’єм води : дамби, греблі, шлюзи.

На даний час в Україні створений комплекс водозахисних споруд , що включає 3,5 тис. км. гребель, 1200 км берегових зміцнень, більше 600 насосних і компресорних станцій для перекачування надлишків води.

Чинники небезпеки на транспорті.
В Україні функціонує : 6 залізниць, 32 аеропорти, 20 державних морських торговельних портів, 10 річкових портів, 97 авіа та близько 150 судоплавних компаній різних форм власності, близько 700 державних підприємств, установ і організацій, понад 58 тис. суб’єктів господарювання, які здійснюють діяльність на ринку автоперевезень .

Соціально – політичні загрози.
Чинниками небезпеки соціально – політичного характеру , здатними привести до НС в Україні є :
* можливість терористичних актів ;
* наявність великої кількості озброєння , що залишилося на складах і арсеналах ;
* діяльність кримінальних структур.

Тероризм, види та прояви.
Причини виникнення тероризму як явища, мають соціальний характер і пов’язані з існуванням занадто великих відмінностей між умовами життя людей, а також дотримання прав і свобод особистості в різних країнах світу.

 Небезпека часто виникає при конфліктній ситуації.
 Конфлікт – це зіткнення протилежних інтересів, поглядів, гостра суперечка, боротьба сторін різного рівня та складу учасників. Існує дві форми перебігу конфліктів:
 * відкрита – відверте протистояння, зіткнення, боротьба;
 * закрита – немає відвертого протистояння, але є невидима боротьба.

Тероризм це політика залякування. Терор – страх, жах.Організатори терористичних актів мають за мету:
 - посіяти страх серед населення,
 - виявити протест проти політики уряду,
 - спричинити економічні збитки державі, або окремим фірмам, особам,
 - проведення потаємних терористичних актів.

Щодня в Україні фіксують десятки подій , при яких відбувається порушення нормальних умов життя і діяльності людей і які можуть призвести або призводять до загибелі людей, травмування .

Найбільш ефективний засіб зменшення шкоди та збитків , яких зазнають суспільство, держава і кожна окрема особа в результаті НС, - запобігати їх виникненню, а в разі виникнення виконувати заходи, адекватні ситуації, що склалася.

 

Деякі поради населенню щодо дій в екстремальних умовах

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь