21 лютого - День рідної мови
Мова – це унікальна культурна спадщина кожної окремої національності на планеті. Мова є визначальною ознакою держави, безцінною і невичерпною скарбницею культурного надбання народу. Міжнародний день рідної мови був започаткований у листопаді 1999 року на ХХХ-й сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО у Парижі. Там же було вирішено підтримувати мовне та культурне розмаїття планети.
Сучасний німецький дослідник Г. Гарман наводить точну цифру мов на Землі – 6417, тільки 300 з них представлено більше 1 млн. носіїв; більше половини мають декілька тисяч носіїв, майже 2000 – менше однієї тисячі. Українську визнають рідною близько 50 млн. мешканців планети.
Це свято є особливим для усіх нас, адже рідна мова є найціннішим багатовіковим надбанням, душею народу та його генетичним кодом.
Наша рідна українська мова – одна з найбагатших і наймелодійніших мов світу. Це мова великого народу, великої культури, нашої історії. Українською мовою написані невмирущі твори Котляревського і Шевченка, Франка і Лесі Українки, Нечуя-Левицького і Коцюбинського. Тож любите свою країну, пишайтеся рідною мовою і прославляйте свою культуру. Нехай мова завжди залишається сильним і потужним інструментом не тільки спілкування, а й розвитку.
Декілька цікавих фактів про українську мову:
- У 448 р. візантійський історик Пріск Панійський, перебуваючи в таборі гунського володаря Аттіли на території сучасної України, записав слова «мед» і «страва». Це була перша згадка українських слів.
- В українській мові найбільша кількість слів починається на літеру «П».
- Найменш уживаною літерою українського алфавіту є літера «Ф».
- В українській мові безліч синонімів. Наприклад, слово «горизонт» має 12 синонімів: обрій, небозвід, небосхил, крайнебо, круговид, кругозір, кругогляд, виднокруг, видноколо, виднокрай, небокрай, овид.
Як зазначається, сучасна українська мова має близько 256 тисяч слів.
Бережіть рідну мову, адже вона віддзеркалює душу та історію народу!