День Чорнобильської трагедії і Міжнародний день пам’яті жертв радіаційних аварій та катастроф

Дата: 26.04.2021 08:00

"...Весна така – аж небувало! - добра:
Яріє рунь. Димує оболонь, -
А в пам'яті димлять на плечах роби.
Найперших з перших, що пішли в огонь.
Нам горе люте миром перебути,
Нам поховати зло в бетон і бронь.
І – не забути! – доки світ і люди,
Синів землі, що відвели вогонь"

Борис Олійник

26 квітня - є днем пам'яті про найбільшу техногенну катастрофу у всьому світі, символом якої є Чорнобильська атомна електростанція. Рівно З5 років тому нічну тишу сколихнули 2 вибухи, які розділили наше життя на «до» і «після»... Ця аварія трапилася при плановому відключенні реактора, що тривало всього 20 секунд, а ії результатом стало згубне радіоактивне зараження в радіусі 30 кілометрів. Згідно з офіційними даними, радіоактивному опромінюванню піддалися майже 8 400 000 чоловік, забруднено близько 155 000 кв. км території.

Чорнобильська аварія стала не тільки величезною трагедією і найбільшою екологічною катастрофою 20 століття, але й уроком всьому людству, показавши, що ядерна енергія, що вийшла з-під контролю, не визнає кордонів. На жаль, її відголоски будуть лунати ще довго і  позначаться не на одному поколінні людей.

Важким випробуванням на міць і мужність став Чорнобиль для наших земляків – пожежників, водіїв, кухарів, будівельників, фахівців різних спеціальностей, які з честю та совістю виконали свій обов’язок.  Добровольці з сіл нашої громади тієї квітучої весни теж пішли назустріч невідомості, хворобам та смерті. Тому болем відгукується Чорнобиль і в кожному з нас.

Нині в Андрушківської територіальної громаді проживає 10 учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

МАЛИНОВИЙ ДЗВІН

Ви чули, як плаче спустошена Прип'ять,
За скоєний гріх розіп'ята живцем,
Прип'ята до неба, щоб випити вічність,
Щоб вмити від бруду змарніле лице?
Регочуть іони малиновим дзвоном,
Вбиваючи блиск нерозкритих очей,
Ридає вночі божевільна мадонна,
Приймаючи з лона холодних дітей
В бездонність ночей.

Малиновий дзвін, малинове лихо,
Як тихо ступає життя у полин
І лине горіти туманам на втіху,
Малинове лихо, малиновий дзвін,
Чорнобильський дзвін.

Анна Багряна

З глибокою пошаною схиляємо голови перед вами, шановні учасники-ліквідатори аварії на Чорнобильській АЕС, за подвиг, під час якого ви віддали своє здоров’я, ставши на шляху сліпої ядерної стихії і захистили тим самим усе людство від поширення смертельної небезпеки.

Сільський голова Олена Матківська